Muzej planinarstva Ivanec i ivanečki osnovnoškolci obilježili Međunarodni dan muzeja

Autor: Renata Papec, 25. 5. 2018.

Međunarodni dan muzeja obilježava se 18. svibnja od 1977. godine u više od 35 tisuća muzeja u svijetu. U obilježavanje toga dana duži se niz godina svojim aktivnostima uključuju i ivanečki osnovnoškolci u okviru školskog projekta „S pinklecom na pleči v muzej“. Ove su godine po prvi puta aktivnosti mogli provoditi u Muzeju planinarstva Ivanec. Muzejsko edukativne aktivnosti za učenike organizirale su učiteljica Suzana Jagić i Ivančica Peharda.

Ovogodišnjom temom Međunarodnog dana muzeja Hiper-povezani muzeji: novi pristupi, nova publika upravo se željelo usmjeriti na najmlađu muzejsku publiku nudeći im različite baštinske sadržaje koji se nalaze u Muzeju planinarstva Ivanec. Učenici petih razreda najprije su, uz stručno vodstvo Ivančice Peharda, razgledali stalni postav Muzeja tematski vezan za planinarstvo u Ivancu.

Nakon toga razgledali su izložbu fotografija i predmeta povodom obilježavanja 130. godišnjice Dobrovoljnoga vatrogasnog društva u Ivancu. Kraće uvodno predavanje održala je učiteljica Suzana Jagić s obzirom da im je tema bila poznata jer su i sami tijekom godine bili uključeni u brojne aktivnosti u sklopu projekta „Vatru gasi, brata spasi!“ predvođene skupinom „Mali građani“. Prilikom razgleda naglasak je stavljen na najstarije fotografije prikazane na izložbi. Upravo su fotografije važan povijesni izvor koje učenicima na zoran i zanimljiv način predočuju prošlost, u ovom primjeru našeg grada. Osim što su iz fotografija učenici mogli naučiti o različitim aktivnostima ivanečkoga vatrogasnog društva, mogli su i vidjeti kako je nekad izgledao Ivanec, njegov trg, kakvi su se automobili vozili njegovim ulicama ili kakva je bila odjeća naših sugrađana. Izvorni slikovni materijal Muzeja doprinosi tako razvoju kritičkog mišljenja važnog za razumijevanje prošlosti, ali i sadašnjosti. Učenicima su potom date upute o cilju radionice koja je uslijedila nakon razgleda tematske izložbe. Svaki je učenik odabrao jednu fotografiju koja mu se najviše svidjela ili bila zanimljiva na neki način. Trebao je zapisati naziv i izvor te fotografije, dobro je pregledati i opisati, posebno osobe koje se na njoj nalaze. Zadatak je bio da se pokušaju zamisliti na toj odabranoj fotografiji te da se pokušaju uživjeti u ulogu osobe koja se nalazi na fotografiji ili promatra događaj koji je prikazan. Na taj su se način učenici mogli uživjeti u uloge različitih grupa koje su mogle biti prisutne na svakoj od fotografija. Na kraju radionice učenici su pročitali svoje pisane radove.

Edukativnom aktivnošću u Muzeju učenicima su približeni pojedini važni događaji lokalne povijesti, a poticana je i njihova maštovitost.

U prilogu donosimo pojedine radove učenika nastale na radionici povodom Međunarodnog dana muzeja.

Moja fotografija je „Proslava 75. godišnjice DVD-a Ivanec“ koja se nalazi u arhivi DVD-a Ivanec.

Nalazila sam se u gomili ljudi jer je to bio rođendan DVD-a Ivanec. Pored mene prošla su dva automobila i jedan bicikl. Bilo je mnoštvo djece i njihovih roditelja. Glavno slavlje bilo je kod Vatrogasnog doma u Ivancu, ali išli smo i ulicama našeg grada. Neki su se vozili u vatrogasnim vozilima, a većina ljudi je išla u svečanom mimohodu. Dolazili su i ljudi koji nisu dolazili prošlih godina, ali ove su godine došli jer su se željeli zahvaliti vatrogascima. Naši vatrogasci djeluju već puno godina i dalje će djelovati jer uvijek ima ljudi kojima treba pomoć, a oni svakome pomognu. Svi smo ponosni na njih i jako smo im zahvalni jer nije lako biti vatrogasac, ali znamo isto tako da oni pomažu svakome sa srcem.

Petra Krog, 5. d

Moja fotografija je „Pionirsko natjecanje 1950. godine“.

Bili smo na pionirskom natjecanju 1950. godine. Kada smo stigli, bilo je puno grupa. Mi smo bili sedmi po redu. Svi su bili odlični. Po završetku šeste grupe počeli smo se spremati. Krenula sam sa svojim prijateljima. Bilo nas je osmero. Isprva smo krenuli radi zabave, no situacija je postala ozbiljna. Gorjele su kuće blizu poligona. Odmah smo potrčali prema vodi i počeli gasiti požar. Ostali su se prestrašili i pobjegli. Mi smo još dugo gasili požar i ugasili smo ga za tri sata. Proveli smo i noć na tome mjestu. Potražili su nas sljedeće jutro. Bili su iznenađeni da smo ostali do kraja gasiti požar. Taj smo cijeli dan slavili. Od toga sam dana pa sve do svoje sedamdesete godine života bila vatrogaskinja.

Hana Friščić, 5.d

Moja fotografija zove se „Proslava 65. godišnjice DVD-a Ivanec“.

Vrlo sam ponosna jer DVD Ivanec slavi 65. godišnjicu. Svi smo se okupili i počeli slaviti. Bilo je puno ljudi i svi smo donirali nešto novaca kako bi ivanečkim vatrogascima kupili poklon. Kupili smo im potrebnu novu opremu i tako im zahvalili što svakodnevno gase požare i pomažu ljudima te spašavaju životinje. Razgledali smo njihovu opremu, a gradonačelnik im je pročitao pismo zahvale. Vatrogasci su do sada spasili mnoge živote i zbog toga su im ljudi vrlo zahvalni.

Hana Golub, 5. d