KLARA KLAMPFL PRVA IZ GRADITELJSTVA NA 63. NATJECANJU MLADIH TEHNIČARA

Autor: Anđelka Barlek, 10. 5. 2021.

Od 5. do 7. svibnja 2021. radi epidemiološke situacije već drugu godinu za redom održano je on line državno natjecanje mladih tehničara Republike Hrvatske u školama učenika sudionika natjecanja. Natjecalo se 189 učenika od petog do osmog razreda osnovnih škola u dvanaest područja natjecanja. Sudionici natjecanja bili su učenici osnovnih škola, članovi klubova mladih tehničara u osnovnim školama, udrugama tehničke kulture ili srodnim ustanovama. Natjecanje se sastoji od pisane provjere znanja, izrade rada i obrane rada. Sudionici natjecanja preko carnetovog maila neposredno prije početka natjecanja dobili su test, a slijedećeg dana zadatak i vrijeme obrane rada.

Cijelo vrijeme članovi državnog povjerenstva on line su pratili učenike. Čim je završila određena etapa natjecanja iz matičnih škola trebalo je poslati riješeni test te slike tehničke tvorevine koju je učenik izradio.

Ivanečka osnovna škola na natjecanju je imala predstavnicu Klaru Klampfl iz šestog razreda. Klara se natjecala u graditeljstvu i postigla 1. mjesto u konkurenciji od dvadeset učenika. Prema zadanoj tehničkoj dokumentaciji od balze je izradila model ograde s dvokrilnim vratima. Trebalo je napraviti stupove od 10 međusobno spojenih dijelova tj. ploha balze između kojih se nalaze dva vratna krila koja se mogu otvarati. Rad je bilo posebno teško precizno napraviti u tako kratkom vremenu. Pomoću štapića za ražnjiće i sitnih gotovih okova za stupove i vrata te okruglih graničnika od šperploče trebalo je napraviti mehanizam za otvaranje vrata. Montiranje mehanizma za otvaranje na stupove i krila vrata bio je još jedan veliki izazov. Kao poboljšanje modelu dvokrilnih vrata Klara je iza svakog krila zalijepila kvadratne graničnike kako bi spriječila da se vrata otvaraju u tom smjeru. Također je prema svojoj zamisli napravila zasun za zatvaranje vrata.

Klari je on line natjecanje bilo zanimljivo. Potpuno različito od školskog i županijskog natjecanja jer je bilo preko mreže, trajalo tri dana, a ostali natjecatelji nisu bili u istoj učionici što joj je najviše nedostajalo.

Čestitke na uspjehu.

mentorica  Anđelka Barlek