Učenici OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec i PŠ Tina Ujevića, Salinovec obilježili Svjetski dan voda

Autor: Renata Papec, 25. 3. 2014.

Opća skupština UN rezolucijom od 22. veljače 1993. odlučila je da se 22. ožujak svake godine obilježi kao Svjetski dan voda i da se na taj dan, diljem svijeta, posebno skrene pozornost na probleme vezane za vodu i vodne resurse.

Od 14. do 24. ožujka 2014. učenici matične škole iz Ivanca te područne škole iz Salinovca obilježili  su Svjetski dan voda različitim aktivnostima.

Učenici šestih razreda OŠ Ivanec napravili su putopis o gornjem porječju rijeke Bednje, o njenom izvoru, pritocima i meandrima te ujedno upozorili na nedostatak brige o vodenom bogatstvu  našeg kraja. Posjetili su i Trakošćansko jezero, pokazavši pritom da Bednja ne izvire iz njega, kako se većinom misli, već iz obližnjeg potoka u koji se ulijeva potočić iz jezera. Učenici su svoja opažanja i doživljaje na kraju prezentirali u holu škole.

Učenici petog i šestog razreda PŠ Salinovec povodom Svjetskog dana voda sudjelovali su u akciji čišćenja lokalnog potoka koji protječe pokraj same škole, a uz koji učenici nerijetko provode slobodno vrijeme. Budući da se u tom potoku moglo dosad naći puno smeća i raznoraznih otpadaka, učenici su odlučili stati tome na kraj te su požrtvovno pristupili temeljitom čišćenju potoka, o čemu su nakon toga napravili i pano u holu škole, a drugi su dan, zajedno s domarom, izradili i table s natpisima da se u potok ne baca smeće. Projekt su vodili učiteljica Božena Pervan i učitelj Josip Kraš.