Održano prvo Državno natjecanje Čitanjem do zvijezda

Autor: Renata Papec, 13. 5. 2014.

Školski knjižničari samostalno su organizirali i održali prvo Državno natjecanje u znanju i kreativnosti Čitanjem do zvijezda s ciljem poticanja čitanja.

Natjecanje u znanju i kreativnosti Čitanjem do zvijezda za učenike osnovnih škola, koje je započelo kao entuzijastičan pothvat školskih knjižničara Međimurske županije 2009./10. godine, preraslo je u regionalno 2011./12. s pet uključenih županija sjevernih županija.

Ove godine se pak proširilo i na srednjoškolske učenike i na državni nivo uključivanjem 54 djece iz 11 županija za osnovne i 55 djece iz 6 županija za srednje škole koji su sudjelovali na državnom natjecanju. Od prvog regionalnog natjecanja logističkom potporom uključila se Hrvatska mreža školskih knjižničara (HMŠK). Treba napomenuti da je provedba natjecanja na državnom nivou kao i na školskoj i županijskoj razini zahtjevna stvar koju su školski knjižničari odradili i rade od 2009. volonterski.

Osnovnoškolsko natjecanje provodi se uz fizičku nazočnost učenika, a srednjoškolsko u online okruženju. Također, učenici osnovnoškolskog uzrasta u kreativnom dijelu natjecanja izrađuju plakate, a srednjoškolski multimedijske uratke. Na natjecanje za osnovnoškolski uzrast plasiralo se 17 ekipa i 14 učenika s plakatima.

Prvo mjesto na osnovnoškolskom natjecanju osvojila je ekipa OŠ „Vladimir Nazor“ Sveti Ilija, mentorice Tatjane Slunjski, druga je bila ekipa OŠ Gradine, mentorice Marije Vukoja Naglić, a treće mjesto pripalo je ekipi OŠ Đuro Ester Koprivnica, mentorice Nikoline Sabolić. Ivanečki osnovnoškolci osvojili su peto mjesto.

U kategoriji plakata prvo mjesto osvojila je Vanja Pelko iz OŠ Zlatar Bistrica, mentorice Snježane Kovačević, druga je bila Ana Botak iz OŠ „Braća Radić“, Koprivnica, PŠ Kunovec, mentorice Sanje Pakasin, a treća Anamarija Špicar iz OŠ Nedelišće. mentorice Zore Hajdarović.

Na srednjoškolskom natjecanju sudjelovalo je 16 ekipa u kategoriji kviza znanja i 7 u kategoriji multimedijskog uratka. Prvo je mjesto osvojila Ekonomska i trgovačka škola Čakovec, mentorice Lee Resman-Borković, drugo mjesto osvojila je ekipa 1. Gimnazije, Varaždin, mentorice Marinele Marčetić, a treća je bila ekipa Srednje škole Mate Blažine, Labin, mentorice Majde Milevoj Klapčić.

U kategoriji multimedijskog uratka prvo mjesto osvojila je Lana Pleško iz Srednje strukovne škole Varaždin, mentorice Mihaele Šafran, drugo mjesto pripalo je Luciji Sokač iz Strojarske i prometne škole Varaždin, mentorice Ksenije Perhaj, a treća je bila ekipa Prve gimnazije Varaždin, Matija Lukman, Antonio Čanadi i Matija Benić, mentora Vladimira Mikca.

Ispitno povjerenstvo za osnovnoškolsku razinu činili su Tihana Preksavec, Dragana Belščak, Violeta Lukač, Adrijana Hatadi, Zdenka Bilić i Sanja Novak, za plakat Mira Žerjav,  Davor Žažar, Martina Gregur Županić, Lucija Matić, Verica Jelinić.

Ispitno povjerenstvo za srednje škole činile su Jasminka Horvatić Bedenik, Ivana Štimec Sajko i Ivana Vladilo, za multimedijski uradak Bojan Banić, Ivica Nikić i Nives Papandopulo.

Sponzori natjecanja bili su Međimurje plin, Radionica željezničkih vozila Čakovec, Printex, Alfa i Katarina Zrinski. Međimurska županija bila je pokrovitelj natjecanja, prepoznavši ovakav rad školskih knjižničara kao vrlo vrijedan.

Natjecanje je u Tehnološko inovacijskom centru Čakovec otvorila zamjenica župana Sandra Herman, nakon uvodne riječi voditelja projekta Dražena Ružića te provoditeljice za osnovne škole Tanje Radiković, a o ranije provedenom online natjecanju za srednje škole izvijestile su predsjednica HMŠK Ivana Vladilo i provoditeljica za srednje škole Ivana Štimec Sajko.

« Ožujak 2024 »