Shema školskog voća i povrća

Autor: Renata Papec, 15. 11. 2014.

Zanimljivo, poučno i poticajno predavanje u okviru projekta Shema školskog voća, u koji je uključena i naša škola, održano je u srijedu 12. studenoga 2014. g. za  sve učenike  od petog do osmog razreda. Predavač je bio Davor Brečak, dipl. ing. agronomije, viši stručni savjetnik iz Poljoprivredne savjetodavne službe Varaždinske županije.

Projekt Shema školskog voća pokrenula je Europska unija, a u našoj ga zemlji podupiru tri ministarstva: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo zdravlja. U prošloj školskoj godini projekt je bio namijenjen učenicima 1.-4. r., a ove šk. godine nastavlja se za učenike 5. -8. r.  Troškove će snositi 90% Europska unija i 10% Republika Hrvatska.

Cilj je projekta oblikovanje prehrambenih navika djece kako bi se spriječila debljina i bolesti uzrokovane lošom prehranom, ograničavanje unosa hrane s visokim sadržajem

masti, šećera i soli te osiguravanje školskoj djeci jednog dodatnog obroka svježeg voća ili povrća jednom tjedno, što se već u našoj školi provodi.

Predavač je učenike podsjetio na piramidu zdrave prehrane. Svi znaju da su joj na vrhu masnoće i šećeri koje trebamo najmanje uzimati. Zatim je pokazao koje su prednosti redovitog korištenja voća i povrća u ljudskoj pehrani.

Najzdravije je jesti sirovo, termički neobrađeno voće i povrće kako bi se u organizam neoštećeni unijeli svi minerali, vitamini, biljna vlakna i biljne masti potrebne za zdravlje.

Najbolje bi bilo jesti sezonsko voće i povrće koje je ekološki uzgojeno, bez uporabe mineralnih gnojiva i drugih štetnih sredstava. Da bi se ono uzgojilo, potrebni su kukci za oprašivanje od kojih su najkorisniji pčele i bumbari. Postoje i drugi korisni kukci u voćnjaku i vrtu kao što je bubamara. Nakon prezentacije učenici su postavljali zanimljiva pitanja na kojima je predavač odgovarao.

Na pitanje kako biti zdrav, odgovor je uzimati što manje masnoća i šećera uz trošenje energije. Dakle, ako želite biti lijepi, jaki i pametni, jedite voće i povrće svaki dan, i to

raznoliko.

( Z. F. )