Proslavili smo 175-u obljetnicu djelovanja škole

Autor: Renata Papec, 9. 12. 2014.

Na svečanosti Školski vremeplov 1839. – 2014. kojom smo obilježili 175 godina rada bilo je za svakoga ponešto. Predstavili smo novi vizualni identitet, održali Dan starih nastavnih predmeta i promociju školske monografije, predstavili projekt Slikuljica i održali svečanu akademiju. Ponosni smo što smo svoju obljetnicu proslavili na tako svečan i složen način.

Program svečanosti započeo radnim dijelom naziva Dan starih nastavnih predmeta, što je podrazumijevalo provedbu šest radionica na kojima su sudjelovali učenici, učitelji i gosti. Četiri radionice vodili su učitelji Damir Švelec, Fizika nekad i danas, Melita Brodar i Vesna Vitez, Ručni rad – tehnika križića, Josipa Krtanjek, Domaćinstvo – Masti kao hranjive tvari i Marina Novak, Prirodopis – Ptice.

Održane su i dvije radionice Hrvatskog školskog muzeja, Pišemo krasopisom i Quilling – tradicionalna tehnika savijanja papira koje su vodile Marijana Ivanković Škrinjar i Ivana Dumbović Žužić. Svečani dio proslave započeo je Himnom te čitanjem Osobne karte škole. Nazočnima se obratio ravnatelj škole Damir Jagić, poželjevši im ugodan boravak. Zamjenik gradonačelnika Grada Ivanca, Čedomir Bračko i zamjenik župana Varaždinske županije Alen Kišić čestitali su školi njenu obljetnicu.

Zdravka Friščić predstavila je školski projekt Slikuljica – prilagodba lektirnih knjiga učenicima s teškoćama u čitanju koji je okupio cijeli tim učiteljica i stručnih suradnika. One su bile kao supervizorice učenicima 7. i 8. razreda koji su pisanim prepričavanjem i ilustriranjem preradili Povjestice Augusta Šenoe. Učenice 8. razreda predstavile su čitanjem usporedne verzije Povjestica.

Monografiju škole Školski vremeplov 1839. – 2014. nazočnima su na promociji predstavili Draženka Stančić, govoreći kao urednica o njezinom konceptu. Mr. sc. Sonja Poljak predočila je sadržajnu razinu monografije, te se dotakla povijesti i sadašnjosti škole. Dr. sc. Eduard Kušen iznio svoju verziju budućeg djelovanja škole kao jedne od mogućih na tragu svog doprinosa u monografiji.

Održana je i svečana akademija u kojoj su sudjelovali bivši i sadašnji učenici pod vodstvom učiteljica Nade Peček, Jelene Gotal, Mirjane Habek i Nataše Roginek. Svoje je točke imali i učenici naše škole, a polaznici i Glazbene škole Varaždin, voditeljice Anke Žulić. Javnosti je kroz prezentacijsku izložbu, pozivnice, plakate, straničnike, vrećice, školsku zastavu predstavljen i novi vizualni identitet, čija je autorica dizajnerica Tanja Prlenda.

U predvorju škole može se vidjeti i izložba fotografija U potrazi za prostorom koje prikazuju sve zgrade u kojima se do sada održavala nastava. Postavljena je i izložba Školski vremeplov – smjernice za rad škole s preslikama povijesnih zakona, nastavnih planova i priručnika.

« Ožujak 2024 »