OSNIVANJE VOLONTERSKOG KLUBA U IVANEČKOJ OSNOVNOJ ŠKOLI

Autor: Renata Papec, 11. 10. 2015.

Pripreme oko osnivanja osnovnoškolskog volonterskog kluba obuhvatile su brojne aktivnosti tijekom rujna 2015. Nakon izrade školskog kurikuluma u kojem je najavljeno osnivanje volonterskog kluba, uslijedilo je informiranje o postupku osnivanja i radu volonterskih osnovnoškolskih klubova u Volonterskom uredu Međimurja, sastanak koordinatora volontera i donošenje okvirnog godišnjeg plana volonterskih aktivnosti u školskoj godini 2015./2016.

Uz dodatno pojašnjenje koordinatora volontera učenicima je upućen poziv za uključivanje u rad školskog volonterskog kluba. Sudjelovanjem koordinatora volontera OŠ Ivanec na dvodnevnoj edukaciji o volonterstvu koja je u sklopu projekta „Osnaživanje udruga udomitelja za djecu“ održana u Ivancu 26. i 27. rujna 2015. uspostavljena je dobra suradnja s Udrugom udomitelja „Nada“ Ivanec i Centrom za psihološko savjetovanje, edukaciju i istraživanje Sirius iz Zagreba.

Osnivački sastanak Iksića – volonterskog kluba OŠ Ivanec održan je 7. listopada 2015. u prostorijama škole. Tom se prilikom okupilo 35 učenika petih, sedmih i osmih razreda koji su dobili prijavnicu za pristupanje volonterskom klubu. Na prijavnici se nalazi i suglasnost kojim roditelji odobravaju volonterske aktivnosti. Sami će volonteri podijeliti prijavnice učenicima i učiteljima koji su bili spriječeni doći toga dana, kao i roditeljima koji su izrazili želju za sudjelovanjem u volonterskim aktivnostima. Učenike su pozdravile koordinatorice volontera Suzana Jagić i Melita Brodar koja je za tu prigodu izradila zanimljivu Powerpoint prezentaciju Iksići – volonterski klub. Učenicima je pojašnjeno da se u Klub mogu uključiti svi koji žele raditi na pozitivnim promjenama u školi i zajednici u kojoj živimo uz osjećaj da pomažemo onima kojima je to potrebno. Naglašeno je da se volonterski rad ne plaća, ne zato jer ne vrijedi, nego zato što je neprocjenjiv. Volonterski klub pravo je mjesto za sve one koji su željni stjecanja novih iskustava, žele upoznati nove ljude, biti korisni i humani, žele promijeniti loše stvari u društvu, zabaviti se i dobro iskoristiti svoje slobodno vrijeme. Volontiranjem se čini dobro i samome sebi jer postajemo bolji ljudi, razumijemo tuđe probleme, učimo prihvaćati različitosti, širimo krug prijatelja, učimo nova znanja i vještine. Na osnivačkom sastanku predstavljen je plan rada volonterskog kluba 2015./2016. Kao koordinatori volontera sudjeluju još učiteljice Dragica Friščić, Renata Papec, Nataša Roginek, Silvija Čavlek, učitelj Marko Šafran, pedagoginja Vesna Vitez, defektologinja Iva Kelemen i ravnatelj Damir Jagić.

Volonterski klub OŠ Ivanec prijavljen je u bazu volontera Volonterskog ureda Međimurja.

Na Međunarodni dan starijih osoba osnovnoškolci volonteri spremili su prigodan dar za Caritasov dom Ivanec i najavili buduću suradnju, dok je V. d razred pokrenuo volontersku inicijativu „Prostor za prijatelja“ koja je predstavljena i u natječaju „Otisak srca“.

Na kraju, upućujemo poziv našim učenicima, učiteljima i roditeljima da nam se pridruže kao volonteri u radu Iksića jer „svatko može biti superheroj“!

S. J.