Tulum s(l)ova počeo je svoj novi, jubilarni 5. ciklus i u našoj školi

Autor: Renata Papec, 5. 11. 2015.

Kraj listopada obično je u našoj školi rezerviran za početak novih ciklusa  projekta poticanja čitanja iz užitka Tulum s(l)ova. Tulum s(l)ova je prošlog petka održan peti puta pod svojim službenim imenom, samom projektu prethodio je prvi noćni čitateljski susret 2009. godine.

Program je i ove godine bio ispunjen najrazličitijim aktivnostima. Nakon donošenja pravila ponašanja na susretu, slijedile su motivacijske igre koje su vodile Vesna Vitez i Iva Kelemen.

Ceremonijalno čitanje trajalo je malo dulje jer smo prvi puta imali čak 32 sudionika, a za druženje preko skypea nas je ove godine dopala  OŠ Dobriše Cesarića iz Zagreba. Nakon radionice glagoljice, koju je vodila Zdravka Friščić, podijelili smo kriške tradicionalne „tulumaške torte“ koju je za nas napravila naša kuharica Biserka Hranić.

Slijedila je plesna večer  na kojoj su učenici vježbali western polku i charleston ples vođeni učiteljicom Ivanom Matić i njenim plesnim partnerom Mateom Mudrim. Nakon plesne radionice sudionici susreta upustili su se u potraga za blagom podijeljeni u grupe i slijedeći cijeli niz uputa na topografskim kartama škole što je ispao vrlo zabavan događaj. Aktivni i nimalo umorni, uspjeli su u raspored smjestiti karaoke nakon čega je slijedilo spavanje.

Ako se pogledaju statistike prethodnih ciklusa projekt je u blagom porastu svake godine. U prvom ciklusu sudjelovale su 22 školske knjižnice, provela su ga 92 člana tima, uključeno je bilo 399 učenika i 37 gostiju i održan je 31 čitateljski susret u lokalnoj zajednici. U drugom ciklusu bile su uključene 32 školske knjižnice sa 110 članova tima, 468 učenika, 28 gostiju, a održano je 37 čitateljskih susreta u lokalnoj zajednici.

U treći ciklus uključilo se 38 školskih knjižnica, 158 članova tima radilo je na njegovoj provedbi, angažirano je bilo 539 učenika i 255 gostiju, a provedeno je 75 čitateljskih susreta van škola. U četvrti ciklus koji još traje uključila se 41 školska knjižnica sa 162 člana tima, 593 učenika i 347 gostiju. Naš projekt poticanja čitanja iz užitka naglas Tulum slova u svojem 5. ciklusu okupio je 43 školske knjižnice iz cijele Hrvatske.

To su OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec, OŠ Tina Ujevića, Zagreb, III. osnovna škola Bjelovar, OŠ Podturen, OŠ Josipa Badalića, Graberje Ivanićko, OŠ Ludina, Velika Ludina, OŠ Viktora Kovačića, Hum na Sutli, OŠ Ivan Goran Kovačić, Gora, Prva gimnazija Varaždin, OŠ Ante Starčevića, Lepoglava, Češka osnovna škola Josipa Ružičke, Končanica, OŠ "Petar Lorini", Sali, Dugi otok, Srednja gospodarska škola Križevci, OŠ Dvor, Tehnička škola Čakovec, OŠ Šemovec, OŠ Vinica, OŠ grofa Janka Draškovića, Klenovnik, OŠ "Stjepan Radić", Božjakovina, Gimnazija Ivana Zakmardija Dijankovečkoga Križevci, OŠ prof. Franje Viktora Šignjara, Virje, OŠ "Ljudevit Gaj", Lužani, OŠ Augusta Šenoe, Gundinci, OŠ Rugvica, Srednja škola Prelog, Elektrotehnička i prometna škola Osijek, OŠ "Antun Mihanović", Nova Kapela, Batrina, OŠ Belica, OŠ Petar Zrinski Jalžabet, Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola, Varaždin, Industrijsko-obrtnička škola, Sisak, Tehnička škola, Sisak, 2. OŠ Varaždin, OŠ Frana Krste Frankopana, Osijek, OŠ Sračinec, OŠ Ivana Rangera, Kamenica, Srednja škola "Ivan Seljanec" Križevci, II. OŠ Vrbovec, OŠ Gvozd, OŠ Lapad, Dubrovnik, OŠ Trnovec, Osnovna škola Dobriše Cesarića, Zagreb , II. OŠ Čakovec. Neke od škola počet će s projektom i 6. studenoga.

« Ožujak 2024 »