Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta

Autor: Renata Papec, 31. 1. 2016.

U školi smo 27. siječnja obilježili Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta. Toga je dana 1945. godine oslobođen logor smrti Auschwitz, što je označilo početak kraja Holokausta.

Povodom ovogodišnjeg Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta učenici osmih razreda naše škole pogledali su dokumentarni film Igora Paulića Povratak posljednjeg, dok su učenici VIII. c, Korina Šincek i Antonio Eršegović, posterom prikazali ovogodišnje aktivnosti u Projektu Šafran. Poster su izložili u predvorju škole.

Svoje dojmove o dokumentarnom filmu donosi Tihana Barlek.

Povratak posljednjeg

U kratkom dokumentarnom filmu Povratak posljednjeg Opatijac Oleg Mandić prepričao je što se njemu događalo u 8 mjeseci logorovanja u Auschwitzu.

Mislim da se gospodinu Mandiću nije bilo teško prisjetiti događaja jer su toliko strašni da su mu se zauvijek urezali u pamćenje. U logoru se svako jutro dizao u 04,00 sata, a spavali su s cipelama ispod glave. Prva 2 mjeseca logorovanja proveo je u logoru Blok 8. Blokovi su bili podijeljeni na ženske i muške. Nakon nekog vremena trebao je otići u muški logor, no imao je temperaturu. Htio je što duže ostati u ambulanti jer je hrana bila bolja nego u logoru. Kako bi ostao što duže u ambulanti, trljao je termometar koji je pokazivao povišenu temperaturu. U ambulanti je upoznao dječaka Tolju koji je bio jako bolestan i stalno je drhtao. Jedne noći Tolja je prestao drhtati. U jutro je Oleg shvatio da mu je prijatelj preminuo.

Za Božić je Oleg dobio na poklon od majke veliku glavicu češnjaka. Jedan češnjak vrijedio je kao 7 porcija kruha. Bilo je to pravo blago. Jedna majka nosila je svoje umrlo dijete 3 dana na prsima kako bi dobila njegovu porciju hrane.

Iza naslova Povratak posljednjeg skriva se Oleg Mandić, zadnji logoraš koji je zatvorio vrata logora smrti Auschwitz.

Tihana Barlek, VIII. c

« Ožujak 2024 »