Bili smo počasni gosti na praizvedbi predstave "Bonton" u varaždinskom HNK-u

Autor: Renata Papec, 16. 2. 2016.

Suradnja s varaždinskim Hrvatskim narodnim kazalištem u međuškolskom projektu "Pogledajmo iza kazališne scene" nastavljena je i u siječnju 2016. godine.  Nakon što smo razgledali Kazalište "od podruma do krova" i upoznali se s kazališnim djelatnicima pozvani smo na glumačku probu za predstavu „Bonton“ kako bi na "licu mjesta" vidjeli kako se rađa i nastaje jedna predstava.

Tako je, u četvrtak 14. siječnja 2016., četvero sedmaša starije Dramske grupe naše škole: Dominik Biškup, Paula Čavlek, Laura Cahun i Mateja Hudoletnjak, zajedno s vjeroučiteljicom i dramskom pedagoginjom Natašom Roginek, sa svojim vršnjacima i sudionicima projekta, učenicima iz škola Sračinec i Cvetlin te njihovim voditeljicama, u dvosatnoj probi, imalo priliku vidjeti kako se počinje uvježbavati jedna kazališna predstava.

Učenici su mogli komentirati viđene dijelove predstave te glumcima predložiti neka svoja scenska rješenja. Glumački ansambl: Nikša Eldan, Beti Lučić, Gordana Slivka, Mitja Smiljanić, Sara Stanić i Ivana Zanjko, vrlo pristupačni, duhoviti i otvoreni za suradnju, strpljivo su podnosili naše komentare i "kritično oko". Nakon prve probe pozvani smo napraviti ilustracije i komentare predstave. Osjećali smo se ponosno i vrlo važnima.

Na drugoj probi kojoj smo prisustvovali 25. siječnja 2016. godine songovi su imali svoj oblik gotovo u cijelosti, a probu je svojim sugestijama obogatio poznati koreograf Edvin Liverić koji je svojim dosjetkama i intervencijama mizanscen učinio zanimljivijim i efektnijim. Puna tri sata promatrali smo njihov rad i uvjerili se kako predstava od glumca iziskuje i glumu, i ples i pjevanje.

Kao posebni gosti, smješteni u prvom redu 31. siječnja 2016. godine, imali smo priliku prisustvovati praizvedbi predstave čije smo nastajanje pratili proteklih tjedana. Oduševljeno smo glumce nagradili dugim pljeskom, osjećajući njihovo zadovoljstvo nakon uloženog truda. Dobili smo i programske knjižice u kojima je navedena naša suradnja. Predstava je završila puno vedrije nego što je prvotno scenarij zamišljen,  čime je i dobna granica gledateljstva pomaknuta par godina naniže pa je mogu pratiti i učenici mlađi od 11 godina. Poruka predstave vrlo je edukativna: Bez obzira kakva je moda u ponašanju, bez pete čarobne riječi- ljubavi, nema povjerenja, iskrenog dijaloga, osjećaja sigurnosti. Jer, često nije dovoljno samo "biti pristojan", ako nemamo otvoreno srce. Upravo songom koji sadrži sve te odrednice predstava završava. Zahvaljujemo cijelom glumačkom ansamblu, redatelju Dubravku Torjancu, dramaturgini Vesni Kosec- Torjanec, kostimografkinji, skladatelju, oblikovatelju svjetla i drugim kazališnim djelatnicima koji su nam priuštili ovaj nezaboravni doživljaj koji će nam zasigurno biti od vrlo velike koristi u našem daljnjem stvaranju u školskom Dramskoj družini.

« Ožujak 2024 »