Ivanečka dramska grupa „Die fantastischen Elf“ na 13. Dramskim igrama na njemačkome jeziku

Autor: Renata Papec, 17. 3. 2016.

Dramska grupa koja njeguje njemački jezik „Die fantastischen Elf“ sudjeluje ove godine na 13. Dramskim igrama na njemačkome jeziku u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu. Riječ je o projektu koji je izrastao u veliku međunarodnu manifestaciju.

Dramske igre imaju jaku potporu Zaklade podunavskih Švaba iz Stuttgarta, Ambasade Savezne Republike Njemačke, Središnjeg ureda za školstvo u inozemstvu pri Ambasadi Republike Njemačke, Austrijskog kulturnog foruma, Grada Varaždina, Varaždinske Županije, Općine Vidovec te Udruge „Europski kulturni krug – EKULT“, čiji je cilj popularizacija njemačkoga jezika na području Republike Hrvatske.

Cilj Dramskih igara je promicanje njemačkoga jezika na ovom području, razvoj suradnje obrazovnih institucija na svim razinama školovanja i to ne samo na području Republike Hrvatske već i na međunarodnoj razini. Cjelokupna manifestacija odvija se u tri dana kroz koja je svakoj dramskoj skupini omogućeno da nastupi sa svojom predstavom na njemačkome jeziku na velikoj pozornici Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu.

Ove godine će na spomenutoj manifestaciji po prvi puta nastupiti učenici Osnovne škole Ivana Kukuljevića Sakcinskog s uprizorenjem bajke Carevno novo ruho na njemačkome jeziku. Izvornu bajku Hansa Christiana Andersena preoblikovala je vjeroučiteljica Nataša Roginek za natjecanje u dramsko-scenskom stvaralaštvu Lidrano 2015. godine, a prijevod i adaptaciju za Dramske igre na njemačkome jeziku djelo su rada i truda dramske skupine „Die fantastischen Elf“ i voditeljice Ivane Matić. Pripreme za izvedbu ovog dramskog djela na njemačkom jeziku počele su početkom tekuće školske godine, a u cjelokupnom projektu učenici su sudjelovali na različite načine sukladno svojim sklonostima i afinitetima. Osim učenika glumaca i prevoditelja u realizaciju su se uključili učenici koji su pomagali oko izrade kulisa za koje je zaslužna učiteljica Jožica Butko i domar škole Slaven Filipek.

Iako program Igara traje tri dana, ova jedanaestorka je na programu prvog dana manifestacije, 17. ožujka oko 17h. Ovim putem Vas ujedno pozivaju da pogledate njihovu izvedbu, no isto tako da pogledate ostale predstave učenika njemačkoga jezika iz Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Srbije i Rumunjske. Svojim dolaskom podržite naše učenike, ali i ovu najveću manifestaciju ove vrste u regiji za promicanje njemačkoga kao stranoga jezika.

Danke,

die fantastischen Elf