Goethe-Institut u Osnovnoj školi Ivana Kukuljevića Sakcinskog

Autor: Renata Papec, 21. 4. 2016.

U ponedjeljak, 18. travnja 2016. godine učenici trećih razreda osnovne škole sudjelovali su u jezičnoj animaciji koju su održali djelatnici jezičnog odjela Goethe-Instituta iz Zagreba. Ivanečka osnovna škola već dugi niz godina njeguje učenje stranih jezika te učenici imaju mogućnost učiti osim engleskog i njemački jezik.

U našoj školi imamo sreće što se njemački jezik uvodi svake druge godine kao prvi strani jezik u prve razrede osnovne škole, što je danas u nekim hrvatskim školama rijetkost.

U skladu s ovim težnjama ivanečka osnovna škola krenula je u suradnju s Goethe Institutom Kroatien - kulturnom ustanovom Savezne Republike Njemačke koja djeluje diljem svijeta pa tako i u Hrvatskoj. Ovaj institut organizira i podupire široki spektar kulturnih priredbi s ciljem prezentacije njemačke kulture u Hrvatskoj. Isto tako u okviru svog jezičnog rada nude seminare za nastavnike njemačkoga kao stranog jezika, ali i radionice za učenike.

Upravo su takvu jednu radionicu prof. Ivan Petric i prof. Dario Majdandžič, djelatnici Goethe-Instituta Kroatien, održali u ponedjeljak, 18. travnja 2016 godine u jutarnjoj smjeni za učenike trećih razreda ivanečke osnovne škole. Riječ je o jezičnoj animaciji za učenike kojima predstoji odabir njemačkoga kao drugog stranog jezika i izbornog predmeta u četvrtome razredu. Kako bi ih potakli na pozitivnu odluku, ali i pokazali da je njemački jezik zanimljiv oni su održali dinamičnu, razigranu, veselu, aktivnu i raspričanu radionicu. Učenici su tijekom cijelog školskog sata slušali upute i govor na njemačkome jeziku, a kako bi aktivno sudjelovali morali su i sami koristiti strani jezik, s kojim su se taj dan prvi puta susreli unutar škole.

Na kraju animacije zaključak učenika je bio da njemački nije težak te da je izrazito zabavan i jednostavan za učenje. Osim što su se zabavili naučili su neke njemačke riječi te razumjeli sve upute koje su im izrečene na njemačkome tijekom tih 45 minuta.  Veseli nakon zabave na njemačkome i djelomično nesvjesnog učenja njemačkoga, vratili su se sa svojim učiteljicama u svoje učionice.