Ivanečki osnovnoškolci uživo na Satu povijesti iz Vukovara

Autor: Renata Papec, 19. 11. 2016.

Obilježavajući Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., OŠ Dragutina Tadijanovića iz Vukovara pokrenula je prije sedam godina projekt Sat povijesti iz Vukovara. Riječ je o videokonferencijskom uključivanju škola iz cijele Hrvatske u jedan sat povijesti.

Videokonferencija se održava uz pomoć CARNet-a, a projektom se nastoji promovirati mir i tolerancija. Ovogodišnja tema Sata povijesti bila je „25 godina bitke za Vukovar – na temeljima povijesti mi gradimo novu budućnost“.

Literarnim i likovnim radovima o temi su protekla dva tjedna promišljali i učenici ivanečke osnovne škole. Radovi su poslani u Vukovar te će najuspješniji biti objavljeni u zborniku dječjih radova o Vukovaru koji priprema OŠ Dragutina Tadijanovića iz Vukovara.

Videokonferencijski Sat povijesti iz Vukovara povezan je s višegodišnjem školskim projektom „Ivanec u srcu – srce za Vukovar“. On je ove godine obuhvaćao edukaciju učenika o Gradu heroju, pisanje literarnih radova i poruka mira, izradu likovnih radova i označivača za knjige, postavljanje izložbe knjiga iz školske knjižnice o temi Domovinskoga rata te organizaciju priredbe 18. studenoga.

Kako je tema ovogodišnjeg školskog projekta bila Vukovarski vodotoranj, organizirali smo akciju „S 10 kuna do milijuna“ kojom prikupljamo donacije za njegovu obnovu. Donacije je moguće ostvariti kupnjom lampiona i označivača za knjige. Sve navedene aktivnosti priprema su za učenike osmih razreda koji će na proljeće 2017. posjetiti Vukovar.

OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec u projektu Sat povijesti iz Vukovara sudjeluje već treću godinu. Tema Vukovara i Domovinskoga rata ove je godine povezala 20 škola iz cijele  domovine. Uz našu je školu, iz Varaždinske županije sudjelovala i OŠ Sveti Ilija. Na samom početku videokonferencijskog sata sudionicima se obratila predsjednica Kolinda Grabar Kitarović. Satu su nazočili učenici osmih razreda s učiteljicama Suzanom Jagić, Renatom Papec i knjižničarkom Draženkom Stančić. Javljanje iz ivanečke škole vodio je učenik Dominik Biškup, dok su svoje poruke mira napisane na satu Katoličkog vjeronauka pročitale i učenice sedmog razreda Iva Šantalab i Rene Neuberg – Jagetić.

(S. J.)