Radionice obrazovnog programa Memory Walk

Autor: Renata Papec, 10. 12. 2016.

U knjižnici ivanečke osnovne škole 2. prosinca 2016. održane su dvije radionice obrazovnog programa Memory Walk koje su nastale u okviru projekta Historija, Istorija, Povijest – Pouke za sadašnjost koji je pokrenula Kuća Anne Frank 2015. godine.

U radionicama su sudjelovali učenici osmih razreda ivanečke matične i područne škole u Salinovcu. Voditeljice radionica, Lina i Ines, učenike su odličnim interaktivnim pristupom potaknule na promišljanje o spomenicima, posebice o spomenicima koji se nalaze u njihovoj blizini.

Jedna od vrijednosti ove radionice je razvoj interesa za lokalnu povijest u smislu sjećanja i načina njezina predstavljanja baštinom, kao i nastojanje da se o događajima zajedničke povijesti (sa državama iz okruženja) promišlja na kritičan način kako bi se povećala svijest o potrebi komunikacije i novog pogleda na budućnost.

Radni materijal bit će iskorišten u redovnoj i dodatnoj nastavi Povijesti.

(S. J.)

U petak, 2. 12. 2016. sudjelovali smo na radionici iz povijesti.Radionicu smo započeli igrom pantomime u kojoj je svaka grupa glumila neki spomenik po želji. Kasnije smo pogledali nekoliko videa o raznim spomenicima koje su snimili srednjoškolci iz nama susjednih država. Nakon svakog pogledanog videa, iznosili smo svoja razmišljanja. Ova radionica je za mene bila jako zanimljiva te me je potaknula da još više razmišljam o povijesnim osobama i događajima.

Martina Videc, 8. d

Na radionici o spomenicima gledali smo kratke filmove o spomenicima te čuli stajališta raznih ljudi o   njima. Sva mišljenja ljudi se razlikuju i svatko doživljava spomenike na svoj način. Putem te radionice mogli smo mnogo naučiti o raznim zbivanjima koja su se dogodila u prošlosti. Svi spomenici se razlikuju, no najčešće ih povezuju ratna stradanja. Dignuti su u ime ratnih žrtava te kao znak sjećanja za sve obitelji koje su izgubile svoje najmilije. Radionica je bila izuzetno zanimljiva te smo imali priliku osmisliti svoje spomenike koje smo prezentirali putem pantomime. Svima koji su u prilici preporućam ovu radionicu kako bi saznali zanimljivosti o spomenicima raznih država.

Iva Končevski, 8. d