Planinarski klub Ivanec Organizirao je planinarski izlet na Kalnik i Grebengrad u subotu, 1. travnja 2017. za Sekciju mladeži iz osnovnih škola Ivanec i Klenovnik

Autor: Renata Papec, 6. 4. 2017.

Nakon okupljanja ispred škola dvadesetak mladih planinara; u pratnji voditelja Sekcija mladeži, vodiča, odraslih planinara; autobusom je stiglo oko 9 sati do kamenoloma u Ljublju. Djeca su imala priliku proći kamenolomom iz kojeg je planiran polazak prema Kalniku.

Do planinarskog doma na 480 metara nadmorske visine stigli smo s kraćim odmorima. Poučna staza usput pružala nam je informacije o ekosustavu ovog kraja. Bili smo oduševljeni zelenilom prirode koja se počela buditi, a pogled su nam mamile  prekrasne zidine Starog grada Kalnik i stijene s penjačima. Usput smo vidjeli više planinarskih staza i puteva do različitih planinarskih destinacija na Kalniku, vježbali kretanje po markiranim stazama.

Nakon kraćeg odmora i okrijepe u planinarskom domu krenuli smo put  vrha. On je nešto zahtjevniji i  podsjeća na alpske krajobraze. Uz tople sunčane zrake stigli smo na najviši vrh Kalnika Vranilac na 643 m. On je poput platoa na kojem je TV toranj i uzletište za paraglajdere, a pružio nam je prekrasnu panoramu. Uživanje na suncu i prelijepom pogledu morali smo prekinuti jer čekao nas je još jedan uspon.

Nakon spuštanja do autobusa krenuli smo prema mjestu Topličici. Iz Topličice smo cestom pješice krenuli put Grebengrada. Vrućina i otežale noge utjecale su na motivaciju malih planinara sve dok nismo zakoračili u šumu. Moram priznati da  je i odraslima u ovim uvjetima bio pomalo naporan uspon do planinarske kuće Grebengrad. Hladna voda i sok u domu činili su  se kao ogromna nagrada za uloženi planinarski trud. Tu smo se nakratko susreli s planinarima iz VI. OŠ Varaždin, povadili zadnje rezerve iz ruksaka, uživali u odmoru, fotografirali se.

U spuštanju do autobusa noge su nas opet lako nosile uz razgovor i ideje kako se pripremiti za naš zadnji najvažniji izlet ove nastavne godine…

Članak napisala Vesna Vitez