„Martinje“ u samostanu ( Sankt – Martins – Tag im Kloster )

Autor: Renata Papec, 13. 11. 2017.

Učenici 2.s i 4.s razreda PŠ Salinovec zajedno sa učiteljicom Claudiom Pintarić i vjeroučiteljicom s. Ivanom Husnjak posjetili su u petak 10. studenog 2017.  samostan u Ivanečkom Vrhovcu. Posjet je organiziran u sklopu upoznavanja lika i djela svetog Martina te običaja koji su vezani za proslavu blagdana sv. Martina u Njemačkoj.

Na nastavi njemačkog jezika i vjeronauka djeca su se kroz pjesmu  i radionice pripremali za ovaj dan. Sa lanternicama (lampionima od papira) koje su sami izradili, djeca su sa učiteljicama krenula od škole prema samostanu sa pjesmom „Ich gehe mit meiner Laterne“, koja je bila nekoliko puta otpjevana za vrijeme putovanja.

Po dolasku na odredište, učenici su se uz slikopriču  „Sankt Martin“,  koju su im na njemačkom , a zatim i na hrvatskom jeziku  pročitale učiteljice,  još jednom prisjetili života sv. Martina te zaključili kako nam sv.  Martin, kao i mnogi drugi sveci pokazuju i potiču nas da iz ljubavi prema Bogu i zahvalnosti prema onima koji nama svakoga dana iskazuju ljubav i mi imamo srca i ljubavi za naše bližnje, posebno one koji se nalaze u različitim potrebama i poteškoćama.

Nakon male okrjepe (pizza i cedevita) učenici su krenuli u potragu za „lanternom svetog Martina“ koja je bila sakrivena u samostanskom dvorištu. Uz lanternu svetog Martina, bio je sladak poklon za učenike, kojeg su nakon pronalaska morali zajedno podijeliti na onoliko dijelova koliko je njih, što ih je prisjetilo na događaj iz života sv. Martina koji je svoj plašt prepolovio kao bi zaogrnuo siromašnog čovjeka i zaštitio ga od hladnoće. Upravo taj događaj sa plaštem na samom završetku susreta u samostanu scenski su prikazali  učenici 2.s razreda.

Vrijeme je brzo proletjelo i trebalo je ponovno uzeti u ruke svoje lanternice  ispunjene radošću i ljepotom međusobnog druženje i dijeljena te krenuti prema školi, naravno, ponovno uz pjesmu sa početka priče.

C.P./I.H.

« Ožujak 2024 »