Svjetski dan šuma i voda

Autor: Josip Kraš, 22. 3. 2024.

U nedjelju, 17. ožujka, dvadesetak članova planinarske sekcije ,, Mladi planinari“ iz naše škole, započelo je obilježavanje Svjetskog dana šuma i Svjetskog dana voda u nadolazećem tjednu. Uz vodstvo vodiča iz PK Ivanec Stjepana Kuštelege i koordinatorice Jasmine Pečevski, krenuli su Vilinskom stazom iz Lepoglave, gdje su usput naišli na lepoglavskog umjetnika Dragutina Jamnića koji je klesao skulpturu u kamenu te članove upoznao sa svojim radom te svojim domaćim životinjama.

Nakon pozdrava s gospodinom Jamnićem, započeli su uspon prema vodopadu Masni kamen, do kojega su se oni hrabriji uz pratnju vodiča i voditelja mogli i spustiti te se ispod vodopada i fotografirati. Uz to, napravili su i kraću stanku za okrijepu. Nakon toga slijedilo je kraće predavanje o razlikovanju vodopada od slapa, prepoznavanja meandara, mrtvaja i bočne erozije na primjeru potoka Vokovca, od strane učitelja Kraša koji je bio u pratnji učenika. Zadnji dio puta vodio je usponom do ceste koja vodi do vrha Ivanščice, no došavši do ceste, članovi su se spustili do Žganog vina, završne točke putovanja, gdje su ih dočekali roditelji.

Prikupljene materijale s izleta, učenici su iskoristili za izradu plakata koji su izvjesili na panou u holu naše škole. Važnost vode, osobito one pitke izuzetno je važna u današnjem svijetu, u kojem su potrebe za istom sve veće, a rijetki su krajevi, poput našeg, u kojem je ima u izobilju, a na nama je da si to neprocjenjivo prirodno bogatstvo sačuvamo i za iduće naraštaje.