Završna svečanost drugog ciklusa Tulum s(l)ova održana na Interliberu

Autor: Renata Papec, 25. 11. 2013.

Drugi ciklus projekta poticanja čitanja iz užitka naglas Tuluma s(l)ova, u kojem je sudjelovalo 29 školskih knjižnica zaokružen je u petak Završnom svečanošću prilikom koje je proglašena najbolja školska knjižnica projekta na pozornici šestoga paviljona Sajma knjiga Interliber

Uz zabavne noćne čitateljske susrete koji se odvijaju u školskim knjižnicama i čitanja u lokalnim zajednicama škola u kojima sa projekt Tulum s(l)ova provodi s različitim stupnjem uključenosti školskih timova koji provode projekt, od sudjelovanja u nekoj manifestaciji , do organiziranja cjelokupne ili većeg dijela neke manifestacije, ili jednostavno samo čitanja naglas, prepoznatljiv dio projekta je i njegova Završna svečanost kojom se zatvara jednogodišnji ciklus.

Nekoliko je razloga za organizaciju Završne svečanosti, učenici se nakon početnog druženja preko skypea za noćnog čitateljskog susreta imaju priliku i uživo upoznati, doživjeti razmjere projekta kroz uvid u program svečanosti u kojem sudjeluju osobe iz javnog života čitajući na isti način na koji su to radili i učenici, ukazujući i svojim primjerom na važnost učeničkog angažmana u sklopu projekta.

Na svečanosti se, osim toga, proglašava i najbolja knjižnica projekta. Da bi neka knjižnica bila proglašena najboljom, ocjenjuju joj se prije svega broj izlazaka u lokalnu zajednicu, složenost i atraktivnost izlazaka u lokalnu zajednicu, a uvid u to se stječe objavama na stranicama knjižnice i Tuluma s(l)ova, u grupi Tuluma s(l)ova na facebooku te kroz izvješća školskih knjižnica.

Titulu najbolje školske knjižnice ove je godine osvojila knjižnica Industrijsko-obrtničke škole Sisak, zahvaljujući iznimno velikom broju čitanja u lokalnoj zajednici. Ujedno je riječ o knjižnici koja je prva uspjela čitanje naglas u sklopu projekta ostvariti kao brend, novu kulturnu uslugu, u svojoj županiji, jer više nemaju potrebu sami tražiti mjesta za čitanje, već ih se poziva čim se organizira kakvo kulturno događanje.

U programu ovogodišnje Završne svečanosti sudjelovali su plesna skupina iz Siska Street Shadows, voditelja Tihomira Posavca, koji su izveli dvije plesne točke, Tomislav Kiš Čepegi, učenik četvrtog razreda Industrijsko-obrtničke škole Sisak, koji je izveo vlastitu repersku pjesmu te gošće Silva Skender, urednica Programa za djecu i mlade HTV-a, te Meri Jaman i Anita Valo, Meritas. Silva i Meri čitale su okupljenim gledateljima, a potom su Meri i Anita otpjevale također jednu pjesmu. Sve su gošće izrazile podršku projektu.

Najbolju knjižnicu ove su godine nagradili knjigama Katarina Zrinski d. o. o., Alfa d. d., Školska knjiga d. d. i Profil d. o. o., a slavljenička torta s novim logom projekta stigla je iz škole pokretača projekta OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog uz potporu Helena kolača. Projekt od početka podupiru i Hrvatska udruga školskih knjižničara, čija je predsjednica Vanja Jurilj na svečanosti izrazila pohvalu aktivnostima u sklopu projekta i Hrvatska mreža školskih knjižničara.

Knjižničarka Jadranka Gabriša Perković, voditeljica pobjedničkog školskog tima, naglasila je kako je ovaj projekt kao stvoren za strukovne škole, jer na primjeren način približava čitanje učenicima kojima knjige slijedom različitih životnih okolnosti i nisu bile toliko bliske. Kako je u treći ciklus već uključeno devet školskih knjižnica više nego u prošlom ciklusu, čini se da je projekt zaživio kao vrijedna kulturna aktivnost i za škole i za njihove lokalne zajednice.

Tulum s(l)ova u emisiji Školski sat 15. 11. 2013. drugog programa HTV-a:

« Svibanj 2024 »