Mobilnost u sklopu Erasmus KA 210 projekta Different but together!

Autor: Sonja Poljak, 28. 3. 2023.

U tjednu od 20. do 24. ožujka 2023. godine OŠ Ivanec i PŠ Salinovec bile su domaćini učiteljima i učenicima iz Austrije, Poljske i Turske u sklopu Erasmus projekta Different but together u kojemu je naša škola koordinator. Bila je to prva mobilnost s učenicima. Prvi radni dan počeo je dočekom partnera u PŠ Salinovec gdje ih je pozdravio ravnatelj škole prof. Damir Jagić poželjevši im dobrodošlicu i ugodan boravak u našoj školi i našem kraju. Nakon toga slijedila je radionica u kojoj su se učenici međusobno bolje upoznali, a vodila ju je učiteljica Danijela Pongrac koja je svih dana bila s nama i pružala nam podršku prevođenja.

Tijekom četiri radna dana svoje smo partnere upoznale s poviješću i tradicijom našeg kraja. Na radionici lončarstva kod obitelji Kuća u Jerovcu okušali su se u vrtnji lončarskog kola i oslikavanju keramičkih posuda. U školi nas je posjetila licitarka gđa. Valentina Gladović koja je naše goste upoznala s tradicijom izrade licitarskih srca, a naši gosti su dobili priliku ukrasiti vlastito licitarsko srce. Trećeg smo dana posjetile Lepoglavu u kojoj su vidjeli kako se izrađuje lepoglavska čipka i saznali nešto o povijesti same čipke.

Na mobilnosti učitelja u Austriju, dramska pedagoginja upoznala je učitelje s nizom dramskih metoda. Sad je na nama bilo da pokažemo primjenu dramskih metoda u razredu, na temu Shakespearove drame. Program su osmislile i realizirale učiteljice Valentina Posavec Kovač, koja je s učenicima PŠ Salinovec uprizorila San ivanjske noći  te učiteljice Nataša Roginek i Silvija Čavlek, čiji su učenici OŠ Ivanec  izveli scenski prikaz moderne verzije Julija traži Romea.

Posljednjeg dana učiteljice Silvija Čavlek i Nataša Roginek predstavile su jedan sat katoličkog vjeronauka s dramskim elementima i igrama u kojima su sudjelovali i učenici gosti.

Osim na tom satu, učiteljica engleskog jezika Marlena Ochocka održala je i sat engleskog jezika u 7. s. razredu. Učiteljica matematike  Katarzyna Budnik nazočila je satu matematike koji je održala učiteljica Janja Geček. Također su posjetili 4.b, razred učiteljice Vesne Pavlović, nazočili satu engleskog jezika učiteljice Marine Putar i satu informatike učiteljice Renate Papec. Na taj su se način upoznali s radom naše škole i školskim sustavom.

U sklopu programa posjetili smo Dvorac Trakošćan, Zagreb i Varaždin. U Varaždinu smo osim razgledavanja grada posjetili i Županijsku palaču u kojoj nas je dočekao, pozdravio i ispričao nešto o razvoju Varaždinske županije, njezinoj povijesti, kulturi i razvoja, župan gospodin Anđelko Stričak.

Projektni tjedan bio je ispunjen nizom aktivnosti, izleta, druženja, suradnjom i na kraju suzama zbog rastanka. Svi učenici i učitelji stekli su nova znanja i iskustva, razvijali svoje jezične kompetencije i stekli nova prijateljstva.

Hvala svim učiteljima i djelatnicima PŠ Salinovec i OŠ Ivanec na njihovom angažmanu i doprinosu u ovom projektu.

Učenicima: Mihaeli Cahun, Niki Šincek, Lovri Mavreku, Lani Mavrek, Patrinku Gotalu i njihovim roditeljima iskreno hvala na lijepom gostopimstvu naših gostiju u njihovim domovima.

« Svibanj 2024 »