Festival Ivan Kukuljević Sakcinski

Autor: Valentina Posavec Kovač, 2. 4. 2023.

„ Još ne zna veća strana naroda našega, kakova je to višnja slast i milina svojim prirodjenim materinskim jezikom govoriti moći i smeti…“

Ivan Kukuljević Sakcinski

U Varaždinskim Toplicama ponovno je odjekivao „dragi, domači i najslajšeši naš kaj“.  U petak, 31. ožujka, održan je Festival Ivan Kukuljević Sakcinski i 3. smotra dječjeg kajkavskog pjesništva „Kaj je naša duša i naša popiefka“.

Ovaj Festival organiziraju Europski talent Hrvatska – Centri izvrsnosti Varaždinske županije i Centar izvrsnosti za hrvatski jezik – osnovne škole s ciljem poticanja mladih na pjesničko stvaralaštvo i  razvijanja svijesti o važnosti očuvanja i njegovanja zavičajnog govora, kajkavskog narječja, kulturne baštine, tradicije, a time i vlastitog kulturnog identiteta.

Ove godine na natječaj Smotre pristiglo je 137 radova iz 22 škole kajkavskog govornog područja. Stručno povjerenstvo odabralo je 40 pjesama za objavu, od kojih su učenici javno izveli 22 pjesme. Pjesme su podijeljene u dvije kategorije; za 5. i 6. razred te 7. i 8. razred.

Među objavljenim pjesmama uvrštene su i pjesme naših učenika iz PŠ Salinovec; Ene Vlahek, Ivana Posavec Kovača, Melanije Fodrek, Uršule Đurasek i Neve Mudri Brežni.

Za svaku kategoriju podijeljene su nagrade za 3 najbolja rada. Ove godine naši učenici postigli su zavidne rezultate. Učenica Melanija Fodrek osvojila je 2. nagradu za pjesmu Pahuljica srameča, a učenik Ivan Posavec Kovač osvojio je 1. nagradu za pjesmu Sreča. Uz nagrađene učenike posebno se ponosimo i pohvalom školi za poticanje stvaralaštva na materinskom jeziku. Iskrene čestitke učenicima i mentorici.

Osim sudjelovanja na natječaju, ove godine pripala nam je i čast otvoriti Smotru prigodnim programom. Učenici 8. razreda PŠ Salinovec s mentoricom V. Posavec Kovač pripremili su recital „Zborimo Kukuljevičeve rieči plemenite, u belom gradu podno Ivonjščice“. Krasnoslovom Kukuljevičevih stihova Harvatsko zagorje, Dragoj, Na veter i Tuga devojke predstavili su svoj zavičaj, grad i Hrvatsko zagorje. Njihovu izvedbu upotpunio je pjevački zbor matične škole i učenica Mirjam Čavlek. Pod vodstvom učiteljice Jelene Gotal izveli su pjesme Gradu Ivancu i Otud sem doma.

Ovom prilikom zahvaljujemo Udruzi „Ivanečki vitezovi“ i „Potkalnički plemenitaši“ koji su nam nesebično ustupili kostime za nastup.

U nastavku možete pročitati nagrađene radove:

Sreča

Zbudi se zaron,

Fletne dojdi k meni,

Na krilima mrtulja,

Z vietrekom veselim,

Z pahuljicu merzu i mefku,

Čez hostu meni dragu,

Prevleči se i pretegni,

Priek bistrega potuočeka

Po drvenom mostu prejdi.

Zagrli me čverste

Kak mater sve diete.

Kušni me tihe i mefko,

Kak mesec svo zviezdicu,

Kak čmelica svega cvieteka,

Kak oblaček sve nebeko.

Bodi ma sloboda,

Ma radost,

Ma tuga i žalost,

Muoj mir,

Me življenje.

Bodi ma rieč, muoj stih,

Popievka,

Ma sreča.

Ivan posavec Kovač, 6.r.

Pahuljica srameča

Kmica.

Zima je…fest.

Nigder nikega.

Mir i tišina.

Some muola pahuljica valcer tonca,

Z mesecom,

Z zviezdicu,

Z vietrekom.

Polefke se njiše, vrti,

Okreče,

Sim pa ta,

Sim pa ta.

Veter ju nosi,

Skače od sreče,

Potihe i srameče.

Malo se štima,

Jer sigder je ima.

Najemput se zgubila,

Mesec ju išče,

A uona se k zemlice mrzle stišče.

Melanija Fodrek, 5.r.

« Svibanj 2024 »