Erasmus + projekt „Green Energy Saves The Earth“ – mobilnost u Iasi, Rumunjska

Autor: Melita Brodar, 3. 4. 2023.

Peta moblinost u sklopu Erasmus+ KA229 projekta „Green Energy Saves the Earth“ trajala od 26. do 31. ožujka 2023.godine. Učenici Jakov, Ivan, Eva i Hana u pratnji Lane Belač i Melite Brodar krenuli su u Rumunjsku, u grad Iasi. Iz Ivanca vozili su se kombijem do Venecije, a odande do Iasia letjeli su avionom. Prvi dan moblinosti domaćini su pripremili srdačan doček, a njihovi su učenici predstavili rumunjske narodne nošnje, pjesme i plesove. Svečanost otvorenja završila je zajedničkim plesom svih sudionika projekta.

Potom su krenuli u školu domaćina Școala Profesională Holboca c.d. gdje su sve sudionike dočekala tradicijska jela i specijaliteti koje su izradile mame i bake. Nakon okrijepe, uslijedio je kviz Kahoot vezan uz zelenu energiju. Kviz se sastojao od 21 pitanja, a odgovori učenika pokazali su odlično znanje o obnovljivim izvorima energije. Naši učenici bili su veoma uspješni te su Ivan i Eva bili među troje najboljih. Zatim je uslijedila radionica izrade solarnog broda. Učenici su podijeljeni u miješane timove te su zajedničkim snagama "gradili" solarni brod. Nakon ručka uslijedio je razgled grada Iasi, Romania, drugog po veličini grada u Rumunjskoj te su saznali mnoge zanimljive činjenice o rumunjskoj povijesti i kulturi. Prvi dan mobilnosti završio je zajedničkim druženjem i večerom.

Drugi dan mobilnosti započelo je vjetrom i hladnim vremenom. Prvo su krenuli u posjet Centru za recikliranje koji je jedini takve vrste u Rumunjskoj. U njegovu izgradnju uložen je veliki novac. To je odlagalište otpada za milijun ljudi. Problem im predstavlja to što ljudi ne recikliraju pa je organski otpad pomiješan s papirom, plastikom te se gubi vrijeme na ponovno razvrstavanje. Iz organskog dijela otpada dobiva se neka vrsta prašine, koja nije pogodna za vrtove i sadnju, već je koriste kao podlogu za podizanje terena na nekoj površini. Učenici su razgledali odlagalište, upoznali se s etapama rada na odlagalištu, od odvoza pa sve do komprimiranja otpada u kocke. Na kraju su dobili certifikate za sudjelovanje u navedenoj edukaciji. Cijeli događaj popratila je i lokalna televizija. Zatim su posjetili Muzej znanosti i tehnike. Iza ručka u jednom od parkova obišli su Botanički vrt, gdje je zasađeno 600 različitih vrsta ruža, a cijeli vrt noću osvjetljavaju svjetiljke koristeći Sunčevu energiju.

Ujutro trećeg dana mobilnosti krenuli su u školu Școala Profesională Holboca c.d. gdje su odslušali predavanje o različitim oblicima energije, a posebno su se koncentrirali na energiju vode i hidroelektrane. Učenicima je pokazan video o izradi hidroelektrane koju su nakon toga izrađivali u međunarodnim timovima. Naši učenici uključili su se aktivno u rad zajedno s drugim učenicima pa su zajedničkim snagama napravili vlastitu hidroelektranu, odnosno prikazali njezin princip rada. Na kraju aktivnosti učenici su ispitali funkcionalnost elektrane. Nakon kratkog odmora uslijedilo je predavanje o galvanskim člancima, baterijama i izradi vlastite baterije. Kratkim videom predstavljen je način rada te je uslijedila aktivnost izrade galvanskog članka i ispitivanje njegove učinkovitosti. Po završetku aktivnosti u školi odvezli su se do obližnjeg jezera gdje su i ručali. Zbog hladnog vremena i vjetra, učenici su planiranu aktivnost izrade broda i njegovog puštanja u jezero, odradili unutar samog restorana. Svi učenici pa tako i naši, izradili su brod te je svaki tim dodao i nešto osobno prilikom njegove izrade.

Četvrti dan mobilnosti bio je predviđen za izlet. Ujutro su krenuli do grada Piatra Neamt u čijoj se blizini nalazi hidroelektrana Stejarul, koja je bila cilj njihova posjeta. Zaposlenik hidroelektrane ih je upoznao s njezinim radom, ali i sa samom izgradnjom davne 1960. godine. Obišli su također branu i jezero Bicaz te se brodom vozili jezerom. Dan je protekao u ugodnom druženju svih sudionika projekta.

Posljednjeg dana na Erasmus mobilnosti učenici su rješavali kviz o sadržajima koje su naučili tijekom protekla četiri dana te su ispunili završnu evaluaciju. U međuvremenu, učitelji su posjetili Gradsku vijećnicu u kojoj ih je dočekao gradonačelnik sa suradnicima. Upoznao ih je sa samim gradom, brojem stanovnika, ulaganjem u obrazovanje. Naglasio je također veliku važnost korištenja obnovljivih izvora energije i napora koji ulažu da bi Holboca bila što "zeleniji" grad. Na kraju su svim sudionicima podijeljeni certifikati te je uslijedilo zajedničko fotografiranje i odlazak kućama.

Ovo putovanje, kao i protekle četiri mobilnosti, uvelike je oplemenilo sve sudionike, a posebno naše učenike koji su puno toga naučili te upoznali nove prijatelje, novu zemlju, njezinu arhitekturu, prošlost i običaje.

« Svibanj 2024 »