Geografske olimpijske igre

Autor: Josip Kraš, 2. 5. 2023.

Tokom zadnjeg tjedna mjeseca travnja za učenike osmih razreda OŠ Ivanec održane su u matičnoj školi Geografske olimpijske igre. Bila je to svojevrsna provjera stečenih geografskih vještina u njihovom četverogodišnjem učenju geografije. Svaki razred imao je svoju kapetanicu ekipe, koja je odlučivala u dogovoru s učenicima tko će nastupati u kojoj geografskoj disciplini. Svaki dan je održano   natjecanje u jednoj od njih, a same igre otvorio je učenik 7.e razreda Mateo Foder, koji je pozvan na Državno natjecanje iz geografije, upalivši mali svjetleći globus koji je simbolizirao olimpijski plamen na geografski način.

Discipline u kojima su se učenici natjecali redom po radnim danima u tjednu bile su: Kartografija, Klimatologija, Potapanje brodova na geografskoj mreži, Geo Quiz Classic te Geografska orijentacijska štafeta. Svaki dan nakon završetka natjecanja prvaci bi se okupili na slikanju u improviziranoj fun zoni kod štanda na čijem je stolu bio mali olimpijski svjetleći globus, a kojeg je ravnatelj škole Damir Jagić ugasio u petak nakon zadnjeg natjecanja i na taj način zatvorio prve Geografske olimpijske igre za učenike osmih razreda naše škole. Tokom provedbe samih igara bilo je vidljivo da ćemo pravila morati malo prilagoditi, jer je dosta učenika bilo po raznim natjecanjima u isto vrijeme te nam je to dobro iskustvo za iduću generaciju osmih razreda. Voditelj, koordinator te idejni začetnik i kreator formata Geografskih olimpijskih igara bio je učitelj geografije Josip Kraš.

Naši olimpijski osvajači medalja:

KARTOGRAFIJA: Petar Krog 8.d – zlato, Mateo Šostarić 8.c – srebro, Mihael Justament 8.b – bronca

KLIMATOLOGIJA: Hrvoje Čićek 8.a  – zlato, Dino Putar Veber 8.c – srebro, Nikola Hranić 8.a – bronca

POTAPANJE BRODOVA NA GEOGRAFSKOJ MREŽI: Vanja Maruševec 8.a – zlato, Marko Gladović 8.d – srebro, Emanuel Rohtek 8.s – bronca

GEO QUIZ CLASSIC: 8.d – zlato, 8.a – srebro, 8.c – bronca

GEOGRAFSKA ORIJENTACIJSKA ŠTAFETA: 8.s – zlato, 8.b – srebro, 8.d – bronca

Najuspješniji razredi bili su 8.a i 8.d sa po dvije zlatne, jednom srebrnom i jednom brončanom medaljom.

« Svibanj 2024 »