Proslavljen Dan škole i obljetnica prvog govora na hrvatskom jeziku Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Saboru 1843.

Autor: Draženka Stančić, 4. 5. 2023.

Ove smo godine proslavili Dan škole ranije nego što je to uobičajeno. Razlog je tome 180. obljetnica prvog govora na hrvatskom jeziku u Hrvatskom saboru kojeg je 2. svibnja 1843. održao Ivan Kukuljević Sakcinski po kojem naša škola nosi naziv. Iz tog je i razloga proslava bila i djelomice drugačija nego obično. Priredba se održala pod geslom iz čuvenog Kukuljevićevog govora „Jezik mora biti parvi srcu našemu … i uhu našemu.“ i sastojala od dva dijela. Za uvod je školski zbor izveo himnu naše škole. Učenicima su se najprije obratili ravnatelj škole Damir Jagić i zamjenik gradonačelnika Marko Friščić.

U prvom dijelu su učenici prikazali svoje najuspješnije trenutke u kreativnom radu u ovoj školskoj godini. Uživali smo u njihovim recitacijama poput Neposlušnih stvari, Grigora Viteza koju su izveli učenici 3. c razreda, mentorice Mirjane Habek, Kako se pravi dječja pjesma Arsena Dedića koju su izveli učenici 4. b razreda, mentorice Vesne Pavlović, Moje domovine, Paje Kanižaja u izvedbi učenika 4. d razreda, mentorice Bojane Murić te Poškuodni mujcek, Ivanke Kunić u izvedbi Vanese Kolarek, mentorice Mirjane Putar.

Nazočili smo i dvjema razrednim plesnim točkama: Abecedi 1. a razreda, mentorice Irene Prekrit i Meksičkom plesu 1. b razreda, mentorice Mirele Kapustić, a Jazz dance su izvele učenice 4. c, koje je pripremila Tea Ribić. Mogli smo vidjeti i dva nastupa naših učenika članova plesnog kluba Takt iz Varaždina. Anja Strelec i Ivan Pilinger iz 5. d razreda izveli su sambu, a Barbara Videc iz 4. a je sa svojim partnerom Filipom Marčunom izvela jive.

Skupne scenske izvedbe pokazale su dvije skupine. Učenici 2. c razreda, voditeljice Ivančice Krtanjek predstavili su igrokaz Bajkovita škola, Marine Đurasek, a učenici 4. c razreda igrokaz Čudna bolest. Njih je pripremila Tea Ribić.

U završnom dijelu priredbe školski je zbor izveo i Gradu Ivancu, pjesmu koju je napisala unuka Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Marina Kukuljević. Zbor je uvježbala Jelena Gotal. Dlijedila je recitacija ulomka pjesme Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Domorodac, koju je izveo Luka Šoštar učenik 8. a razreda, a pripremila ga je Marija Videc. Na kraju su učenici Dramske grupe, voditeljice Silvije Čavlek, izveli dramatizaciju Kukuljevićevog govora koju je osmislila i režirala Nataša Roginek.

Obilježavanje obljetnice govora i sve aktivnosti vezane uz Ivana Kukuljevića nastale su kao dio projekta Kukuljević i mi čije rezultate možete pogledati preko poveznice na školskoj webstranici ili ovdje. Projekt su osmislile učiteljica Povijesti Suzana Jagić i školska knjižničarka Draženka Stančić.

« Svibanj 2024 »