Erasmus + mobilnost u sklopu projekta Different but together, Poljska (10.- 16.09.2023.)

Autor: Sonja Poljak, 21. 9. 2023.

Posljednja Erasmus+ mobilnost za učenike održala se u Poljskoj, u gradu Sianow. Našu školu predstavljali su učenici Neva Mudri Brežni, Ivan Posavec-Kovač, Vito Pofuk i Martin Poljak u pratnji učiteljica Silvije Čavlek, Sonje Poljak i Mateje Škvarić. Prvi dan mobilnosti bio je u znaku tradicije i povijesti. U jutarnjim satima učenici su sudjelovali u kulinarskoj radionici izrade tradicionalnog jela, pieroga, koje je kasnije bila posluženo kao dio ručka. Nakon kulinarskog djela slijedila je radionica izrade tradicionalnih poljskih ukrasa. U popodnevnom djelu posjetili smo grad Darlow, prošetali dvorcem i saznali nešto o prošlosti grada. Kraju dan završili smo na pješčanoj plaži Baltičkog mora.

Drugi dan bio je u znaku dramskih radionica u kazalištu pod nazivom "Lights! Camera! Action!" . Radionice su vodili profesionalni glumci kazališta. Nakon radnog djela slijedilo je razgledavanje grada Koszalina u pratnji učiteljice Povijesti. Dan smo završili turnirom u kuglanju i zajedničkim druženje.

Slijedeći dan posjetili smo školu. Dok su učitelji bili u razgledu škole učenici su sudjelovali u radionicama na satovima engleskog jezika, matematike i kemije. Nakon ručka posjetili smo njihovo kino i sudjelovali u radionici na temu vršnjačkog nasilja.  Dan je završio druženjem u zabavnom parku.

Četvrtak je započeo ranim ustajanjem i odlaskom u grad Gdanjsk, grad bogate povijesti i najvažnija poljska luka. Prošetali smo ulicama grada, upoznali njegove znamenitosti, čuli puno zanimljivih priča  i legendi vezanih uz grad. Posjetili smo Neptunovu fontani- simbol grada, popeli se uz 408 stepenica da bi došli na vrh zvonika crkve sv. Marije od kuda se pruža prekrasan pogled na grad.  Razgledali smo Shakespearovo kazalište i naučili nešto o kazalištu kroz povijest. Ponovili smo gradivo iz Povijesti posjetom Centra solidarsnosti koji je svjedok poljske borbe za demokraciju. Na kraju smo brodom stigli do Westernplatte, mjesta na kojem je započeo Drugi svjetski rat.

Posljednji dan mobilnosti učenici su sudjelovali u likovnoj radionici  oslikavanja platnenih vrećica koje su onda ponijeli kućama kao suvenir. Nakon toga slijedila je radionica robotike i ispunjavanje evaluacijskog upitnika.

Nakon radnog djela uslijedila je ceremonija dodjele certifikata svim učenicima i učiteljima, predstavnicima država koje sudjeluju u projektu. Svečanost je završila predstavom  "The legend of the Wawel Dragon", koju su za nas priredili djelatnici škole. Kraj projekta obilježen je zajedničkim druženjem u dvorištu škole gdje je bio priređen školski sajam.

Kući smo se vratili zrakoplovom u subotu poslijepodne obogaćeni novim spoznajama i iskustvima.

« Svibanj 2024 »