Dani kruha - Dani zahvalnosti za plodove zemlje

Autor: Silvija Čavlek, 31. 10. 2023.

Dana 26. listopada u osnovnoj školi Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Ivancu, učenici su sa svojim učiteljima i učiteljicama obilježili  Dane kruha – Dane zahvalnosti za plodove zemlje. U obje je smijene održan cijeli niz aktivnosti kroz koje su učenici, motivirani na satovima razrednika, pokazali kako i na koji način primijetiti, prepoznati i probati nešto od plodova njiva, voćnjaka i vrtova. Isto tako, uz pomoć svojih roditelja, baka i djedova, kod kuće su mijesili i pekli različite vrste kruha, peciva i kolača, te donijeli u školu i podijelili s drugima.

Pod nazivom Tri, dva, jedan-peci svi su razredi sudjelovali u nekoj vrsti natjecanja koje je pomno osmislila i razradila vjeroučiteljica Nataša Roginek sa svojim suradnicima. U jutarnjoj smijeni učenici osmih razreda sudjelovali su u natjecanju: Repliciraj jelo. Učiteljica Jasenka Solina je sa svojim učenicima, koji pohađaju izbornu nastavu iz Domaćinstva, osmislila jelo koje su osmaši, a u popodnevnoj smijeni sedmaši, morali replicirati. Dakle, izmijesiti, složiti i ispeći što sličnije onome koje im je demonstrirano. U jutarnjoj su smijeni najuspješniji bili učenici 8. c razreda, a u popodnevnoj smijeni učenici sedmog b razreda. Program, koji je slijedio nakon toga, u jutarnjoj su smijeni vodili vjeroučiteljica Nataša Roginek i učenik Patrik Brković, a u popodnevnoj vjeroučiteljica Silvija Čavlek i učenik Davor Putarek. Od nižih razreda tražilo se da sa svojim učiteljicama urede stol sa maštovitim košarama. Mogli su koristiti sve što nam je zemlja dala i rad ljudskih ruku od toga izradio. Mašti nije bilo kraja i naša je škola bila prepuna boja i mirisa jeseni. Povjerenstvu, koje je moralo ocijeniti koja je košara bila najmaštovitija, nije bilo nimalo lako. No, ipak, najuspješniji u tome bili su učenici 2.c i 4.c u jutarnjoj smijeni, te 1.b i 3.b u popodnevnoj smijeni. Razrede je ravnatelj  Damir Jagić nagradio slatkim paketima. Osim ravnatelja, u povjerenstvu za ocjenjivanje bili su učiteljica Martina Gregur Županić i knjižničarka Danijela Kušen. U revijalnom dijelu programa svojim su nas igrokazom razveselili učenici 3.c razeda sa svojom pričom Draga gošća, koje je uvježbala učiteljica Ivančica Krtanjek. Kako se odnosimo prema hrani, prema kruhu i prema onima koji nam ga peku, svojim su nam glasovima dočarali Dječji zbor uz pratnju učiteljice Jelene Gotal sa pjesmom Hvaljen Isus, moja stara bako.  Učenici petih i šestih razreda natjecali su se u prepoznavanju različitih okusa zavezanih očiju. Također su pokušali pogoditi sastojke kolača koje je ispekla vješta učiteljica Jasenka Solina. To nije bilo nimalo lako budući da su se u kolačima skrivali tajni sastojci poput krumpira i tikvice. Učenici koji su bili najuspješniji u tome bili su iz 5.b i 6.c razreda. Povijesna skupina i njihova voditeljica, učiteljica Suzana Jagić, pokušali su nam postavom sastavljenom od starih predmeta koji su se koristili u kuhinji poslati dah starine i pokazati kako je nekada izgledao stol, posuđe i hrana na njemu. Sve je to naravno vodilo tome da naučimo biti zahvalni za hranu i sve što imamo. Na kraju je sve to zaokružio ivanečki kapelan vlč. Krunoslav Sajko blagoslovom hrane, koju su nakon toga učenici blagovali. Budite i ostanite dobri kao kruh, poručili su nam svima na kraju voditelji programa.

« Svibanj 2024 »