Adventsko - božićno vrijeme u OŠ Ivanec

Autor: Nataša Roginek, 10. 1. 2024.

Ove smo godine, zajedničkim zalaganjem i suradnjom, našu školu pretvorili u pravu adventsko- božićnu oazu. Kako bismo što bolje uprisutnili duh adventskog iščekivanja, na velikom adventskom vijencu svakog smo tjedna zapalili po jednu svjećicu a adventske dane ispunili dobrim djelima, humanitarnim akcijama, susretima i darivanjem. Školski je interijer kreativnošću i maštovitim zalaganjem učenika i djelatnika škole zasjao u pravoj zimsko- božićnoj čaroliji. Svaki je razred u suradnji s razrednikom uredio i prigodno okitio ulazna vrata svoje učionice te izradio dio nakita za veliku božićnu jelku koju smo okitili u punom božićnom sjaju.

U suradnji s Udrugom „Ivanečko Sunce“ organizirali smo druženje i prigodnu priredbu na kojoj smo u sinergiji učenika naše škole i njihovih štićenika zajedno pjevali pjesme na znakovnom jeziku, recitirali, plesali, glumili, veselili se i na kraju fotografirali. Pomogli smo im i u prodaji njihovih božićnih rukotvorina i razveselili ih slatkim poklonima.

Veselja i slatkih poklona nije nedostajalo jer je sv. Nikola, zajedno sa svojim anđeoskim pomagačima, posjetio učenike nižih razreda u njihovim učionicama. Osim što ih je darovao slatkišima, provjerio je i njihovo znanje o adventu i pripremi za Božić. Uz sve navedene akcije adventsko je vrijeme bilo ispunjeno i marljivim uvježbavanjem raznih kreativnih točaka za predstojeću božićnu priredbu. Tako se pjevalo i sviralo, plesalo, glumilo, recitiralo, rezalo i slagalo, pripremalo. U pripremama su sudjelovali učenici od 1.- 8. razreda zajedno sa svojim učiteljima koji nisu bili samo voditelji i mentori već i glumci- akteri. U lijepom zajedničkom druženju složili smo božićnu priredbu naziva „Tri kralja juhuhu“ koja je izvedena 20. prosinca 2023. godine u prepunoj velikoj sportskoj dvorani naše škole.

Priredba je bila osmišljena kao trodijelna priča koju je suvereno vodio ravnatelj naše škole, prof. Damir Jagić. U prvom, biblijskom dijelu, prikazali smo hod Triju kraljeva za Zvijezdom koja ih je dovela do dvora kralja Heroda u Jeruzalemu. Imali smo priliku ne samo čuti biblijski tekst već ga i vidjeti u likovima triju kraljeva, plesačima, pjevačima i sviračima koji su ga oživotvorili. Nakon dolaska do Betlehema, Novorođenoga i štalice koju smo osmislili kao žive jaslice, započeo je drugi dio božićne priče o proslavi Božića u današnje vrijeme.

Izvrsnim dramskim izričajem učenici glumci prikazali su nam kako danas slavimo rođenje Isusovo, gdje su naše jaslice, tko nam pokazuje put do njih a što nas u tome ometa.

Treći dio bila je božićna čestitka koju je najprije izrekao ravnatelj škole povezavši prošlost i sadašnjost božićnog slavlja i zaželjevši svima sretne i mirom ispunjene nadolazeće blagdanske dane. Krasnu „živu“ čestitku nakon toga su nam prikazali naši prvašići u scenskoj igri „Čestit Božić“. Priredbu smo zaokružili pjesmom „Radujete se narodi“ u kojoj smo zajedno zapjevali naše najljepše božićne stihove.

Prekrasno nam je pjevao školski zbor sa solistima Matejem  Cahunom, Stjepanom Gotalom, Adamom Jurmanom, te izvrsnim osmašem Petrom Magašem, uz svirače Andru Gotala, Davida Brgleza, Milicu Gregur i Lenu Poljak.

Stihove o Zvijezdi, Trima kraljevima i Božićnoj noći krasno su govorili Sara Golub, Lovro Mavrek i Gabrijela Ribić, dok nas je pantomimom „Tko nam krade Božić?“ do suza ganula Dramska grupa 7.c razreda Damjan Borovec, Mihaela Cahun, Lara Golub, Amanda Kolačko Glavica, Dorotea Krog, Franka Roginek, Nika Šincek, Ivano Žukina. Suze, ali od smijeha, na oči nam je izmamio i odličan dvojac Roko Buhin i Vanesa Kolarek u priči „Kako smo pekli božićne kolače“.

Trojicu kraljeva sjajno su oživotvorili učitelji Josip Kraš, Miroslav Dolenec i Damir Švelec.

Impozantni ples na dvoru kralja Heroda izveli su plesači Ivan Pilinger , Dora Pretnar, Mia Solina,  Anja Strelec, Barbara Videc, a kao pratnja zboru u pjesmi „Vratite nam malog Isusa“ simpatični učenici 4.b i 4.d razreda.

Žive jaslice lijepo su nam uprizorili Bartol Canjuga, Tena Cerovec, Petar Ernoić, Dino Marušić, Daniel Ribić. I na kraju, zanimljivu „živu“ čestitku prikazali su nam naši simpatični prvašići 1.a- Leda Đurin, David Mehun, Arian Svetec; 1.b- Nika Hladika, Mia Vukman; 1.c- Vigo Kuštelega, Emili Vrbec, Edi Županić; 1.d- Magdalena Klinec, Dejan Mašić, Mirta Mesec; uz pomoć trećaša iz 3.c- Adama Jurmana, Martine Migač i Ume Miklaužić.

Tu su i nezaobilazni naši odlični ceremonijari Eva Levanić i David Slavinec te atraktivni animator Davor Putarek.

Svoj obol i veliki doprinos u organizaciji i provedbi aktivnosti dale su učiteljice Silvija Čavlek, Martina Gregur Županić, Jelena Gotal, Elizabeta Klampfl, Ivančica Krtanjek, Mirjana Putar, Andrijana Šincek. Voditeljice adventskih aktivnosti bile su Suzana Jagić, Marina Đurasek i Jasenka Solina, a suradnice u organizaciji priredbe Sanja Borovečki, Mira Habek, Andrea Klobučar, Elena Majcen, Bojana Murić, Vesna Pavlović, Irena Pejnović, Tea Ribić, Lucija Šambar. Ton majstor i pomagač u svemu naš domar Slaven Filipek i velika logistička potpora ravnatelj Damir Jagić.

Zahvaljujemo na pomoći Ivanu Kušteljegi, Ljiljani Hlevnjak i Ljiljani Vuglač.

Priredbu je idejno osmislila i koordinirala Nataša Roginek.

Sretan i blagoslovljen Božić, zdravljem i mirom ispunjenu novu godinu žele vam učenici i djelatnici OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog Ivanec!