Preko 60 godina postojanja škole u Salinovcu

Autor: Renata Papec, 9. 12. 2014.

Vođeni 175. obljetnicom postojanja škole u Ivancu, odlučili smo našim učenicima predočiti povijest njihove škole, PŠ Tina Ujevića u Salinovcu koja je započela svojim radom 3.1.1951. godine pa možemo reći da smo različitim aktivnostima obilježili zapravo preko 60 godina postojanja naše škole.

Tako su učenici imali prilike upoznati povijest svoje škole čitajući Spomenicu i različite zapise iz tog vremena, pronalazeći niz zanimljivih podatka  tog razdoblja na panou škole, mogli su  proučiti  slike prvih generacija u Salinovcu te prepoznati svoje prabake i pradjedove, odnosno bake i djedove. Osim toga,  svi  učenici posjetili su prostorije stare škole u kojima je za njih bila organizirana nastava onako kako se nekad provodila . Nastavu u staroj školi upotpunili su svojim dolaskom učitelji koji su tu nekad radili. Tako je sat tjelesne i zdravstvene kulture održao učitelj Stjepan Poje, a sat hrvatskog jezika učitelj Antun Prević. O svojim dogodovštinama i radnom vijeku u Salinovcu uz osmijeh na licu  ispričala je i  kuharica Anka koja je odnedavno u mirovini, a u salinovečkoj je školi provela punih 36 godina, kao i jedan od učenika škole gospodin Ivo Zaplatić koji je krenuo u prvi razred davne 1961. . Učenici su čuli  niz  zanimljivih priča i dogodovština te na taj način još bolje upoznali svoju školu i važnost postojanja škole u njihovu selu  kako i  piše u Spomenici škole: „Tako je selo Salinovec dobilo… hram prosvjete! Cijelome selu neka bude izvor prosvjete, kulture, sreće i blagostanja!“