Autor: Renata Papec, 2. 6. 2016.

U Gornjogradskoj gimnaziji u Zagrebu 21. svibnja 2016. održana je 18. državna smotra projekata iz Građanskog odgoja i obrazovanja – Projekt Građanin. Cilj Smotre je omogućiti djeci osnovnih i srednjih škola stjecanje građanske kompetencije i ostalih ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje.

Projektna nastava ostvaruje se kroz sedam koraka te se tako postiže demokratska procedura rješavanja problema, ali i svi procesni dijelovi projekta. Znanje projektnog planiranja učenicima će trebati kasnije u područjima profesionalnog i građanskog života. Projekt Građanin jedan je od projekata iz Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo. Njime se učenici odgajaju i obrazuju kako promišljati i kako postupati pri realizaciji društveno korisnih ideja i prijedloga, a u skladu s načinima i postupcima koji se koriste u demokratskom političkom životu.

Na državnoj razini prezentirano je 77 projekata osnovnih i srednjih škola izabranih nakon što su bili prezentirani na županijskim i međužupanijskim smotrama. Varaždinsku županiju predstavljale su 4 škole.

Ove godine s jednim projektnim timom prvi je put na Smotri sudjelovala i ivanečka osnovna škola. Učenici V. d razreda: Petar Poljak, Simon Kušter, Hana Čavlek i Vida Jagić predstavili su školski projekt „Prostor za prijatelja“. Učenici su odlično prezentirali projekt koji je nakon odgovaranja na postavljena pitanja izazvao veoma pozitivne komentare članica Prosudbenog povjerenstva. Nakon predstavljanja projekta učenici su s mentoricom Suzanom Jagić proveli dan u edukativnom razgledu Zagreba, a posjetili su i Muzej iluzija te Muzej prekinutih veza.

Zahvaljujemo svima koji su nam pomagali u realizaciji projekta „Prostor za prijatelja“!