MJESEC HRVATSKE KNJIGE U PŠ TINA UJEVIĆA U SALINOVCU – „ČITAM STO NA SAT“

Autor: Renata Papec, 14. 11. 2016.

Mjesec hrvatske knjige je manifestacija koja traje već gotovo dva desetljeća i  provodi se svake godine u razdoblju od 15.10. do 15. 11.  Obilježavanje ove manifestacije ima jasan cilj: promicati knjigu i čitanje kao jednu od važnijih društvenih vrijednosti.

Živimo u modernom razdoblju, u vremenu kada knjigu sve manje vidimo u rukama djece i mladih. Razlog tome možda leži u činjenici da knjigu sve više zamjenjuju neki drugi  izvori učenja koji im se čine zanimljivijim, modernijim i atraktivnijim, a možda razlog treba tražiti  i u činjenici da su djeci u pojedinim sredinama knjižnice manje dostupne, a time su neupućena i u  bogatstva koja krije knjižnica.

Upravo iz tih razloga svake se godine obilježava Mjesec hrvatske knjige kroz različite aktivnosti u knjižnicama, školama, vrtićima i drugim ustanovama koje promiču važnost čitanja.

U našoj školi, Područnoj školi Tina Ujevića u Salinovcu, postoji  školska knjižnica sa vrlo malim brojem naslova, ali to nas ne sprječava da potičemo djecu na posuđivanje i čitanje knjiga kako bi upoznali vrijednost pisane riječi  i osvjedočili se da knjižnica i škola nisu samo prostori u kojima se knjige čuvaju i čitaju nego da su oni prostor u kojima se događaju i razne druge  aktivnosti.

Vođena ovogodišnjim motom Mjeseca hrvatske knjige „Čitam sto na sat“ svojim sam učenicima organizirala različite aktivnosti u kojima su rado sudjelovali.  Tako su učenici sedmog i osmog razreda istražili  našu knjižnicu i pronašli nekoliko zbirki pjesama Tina Ujevića, čije ime nosi i naša škola.  Učenike je ovo istraživanje potaknulo na veći angažman  te smo zajedno, osim čitanja njegovih pjesama, istražili i njegovu biografiju te izabrali sto njegovih najljepših stihova i njima ukrasili školski pano. Učenici su uživali i u zanimljivom predavanju gospodina Gorana Zagorščaka koji im je predstavio Kazahstan i njegov glavni grad, a nakon toga natjecali su se u tome tko može čitati sto na sat u čemu  je pobijedila Lara Bubnjar, učenica 7. razreda. Na kraju našeg druženja odmorili smo se uz društvene igre koje smo zaigrali zajedno s ostalim učiteljima.

Učenici petog i šestog razreda imali su ponešto drugačije aktivnosti. Osim igre s ravnateljem škole, gospodinom Damirom Jagićem,  u čemu su najviše uživali jer nemaju priliku svakog se dana družiti se s ravnateljem, uživali su i u vrlo poučnom i zabavnom predavanju učenika srednje glazbene škole iz Varaždina, Marka Mumleka, koji im je pokazao kako se svira truba i što je sve potrebno da u tome budu vješti.  Najzabavnije bilo je i isprobati svirati trubu što im je Marko dopustio. Nakon predavanja i oni su se natjecali u brzom čitanju u čemu je pobijedila Iva Pofuk, učenica 6. razreda.

Mjesec hrvatske knjige završili smo izradom zbirke pjesama naše škole u kojoj smo obuhvatili sto pjesama naših  učenika sakupljenih u protekle četiri godine. Zbirku smo zajedno ilustrirali i nadjenuli ime Sto stihova za srce i dušu te smo ju  pohranili  u  našu malu knjižnicu. Sve aktivnosti povodom Mjeseca hrvatske knjige završit ćemo sudjelovanjem na završnoj manifestaciji literarnog natječaja gradske knjižnice Draga domača rieč.

Valentina Posavec Kovač